Már a harmadik Magyar Filmhét közeleg, amelyet február 27. és március 5. között tartanak meg a Cinema City Arénában. A rendezvényt a Magyar Filmakadémia rendezi a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával. Az Oscar-jelölt mecenatúrás alkotás, a Mindenki mellett tíz másik, a Médiatanács támogatásával készült film méretteti meg magát.
A tévéfilmek, a kisjátékfilmek, a dokumentumfilmek és az animációs filmek között is lesz olyan film, amelyet az NMHH Médiatanácsa a Magyar Média Mecenatúra programban támogatott. A kisfilmek kategóriájában természetesen versenyben lesz az országot most leginkább lázban tartó Mecenatúra-alkotás, az eddig 9 fesztiváldíjat besöpört Oscar-esélyes film, Deák Kristóf Mindenkije, amelyben egy gyermekkórus tagjai lázadnak fel az elnyomó kórusvezető (Szamosi Zsófia) ellen. Nem mellékesen épp a megnyitó előtti este derül majd ki, hogy elnyeri-e az egyik legrangosabb nemzetközi filmes elismerést. A mezőnyben látható lesz még a szintén gyerekekről szóló, de 1956-ban játszódó Uchebnik, Csicskár Dávid filmje, amelyben a főhősök forradalomtól örömittas hangulatban elégetik az oroszkönyveiket, és emiatt megtorlásra számíthatnak.
Mindenki (r.: Deák Kristóf)
Tévéfilm kategóriában indul a nagyon várt és jó kritikákat kapott, első világháborús játékfilm, Kovács István alkotása, a Szürke senkik. Versenytársa lesz a Sinka István költészetét Móricz Zsigmond Barbárok című novellájával kombináló A fekete bojtár, amelyet rendezőként Vitézy László jegyez; valamint – Trill Zsolt főszereplésével – a Tranzitidő, Almási Réka lélektani drámája, amelyben a főhős szembenéz a halállal.
Szürke senkik (r.: Kovács István)
Az animációs program nagy mecenatúrás esélyese a Berlinalét is megjárt és 90 fesztiválról 15 díjjal büszkélkedő LOVE, Bucsi Réka animációs filmje. De mellette még három, a Médiatanács támogatásban készült film verseng egymással. Jelöltté vált Az égig érő fa – A küszöb című epizódja, amely a magyar mitológia elemeivel operál egy kalandos rajzfilmsorozatban, és amelyet Nagy Marci, Kovács Márton és Hermán Árpád hármasa rendezett. Bekerült a programba Pálfi Szabolcs humoros gyermekanimációja, az Egy kupac kufli és Richly Zsolt Luther Márton élete: Úton az Úr felé című animációja, amely a reformáció nagy alakjának állít emléket modern eszközökkel.
LOVE (r.: Bucsi Réka)
A díjesélyes dokumentumfilmek között láthatjuk a gróf Tisza István, a Magyar Királyság kétszeres miniszterelnökének meggyilkolását bemutató alkotást, a Herminamező árnyait, Zsigmond Dezső filmjét, és az 1944-es varsói felkelés részleteit taglaló Magyar korridort, amelyet Jamrik Levente rendezett.
A filmdíjakra jelölt alkotások mellett a mecenatúrás dokumentumfilmek közül látható lesz még versenyprogramon kívül az Asszonyok lázadása (r.: Kovácsi István), a Pásztorének (r.: Sáfrány József), a Négy évszak a magyar pusztán (r.: Sáfrány József), a Csendes gyarmatosítók (r.: Mosonyi Szabolcs) és A gondolkodás művészete (r.: Szirmai Márton).
A filmhét összes jelöltjének listája ITT a Magyar Filmakadémia honlapján tekinthető meg. Budapesten új helyszínen, a Cinema City Aréna moziban mutatják be a tavalyi év legjobbnak ítélt filmjeit, és idén első alkalommal 10 vidéki nagyvárosban is lesznek Magyar Filmhét vetítések, sőt országos közönségdíjat is odaítélnek majd.
A versenyben résztvevő filmek alkotóinak sok sikert, a filmek megtekintéséhez pedig jó szórakozást és kellemes kulturális élményt kívánunk minden nézőnek!