Ha kíváncsi rá, hogy milyen minőségű a magyar tej, hogy mi a következménye a nem őshonos állatfajok elszaporodásának a magyar faunában, hogy milyen jelentősége van a bakonyi őslénykutatásnak vagy hogy mi található Budapest alatt, akkor nincs más teendője, mint hogy megnézze az e heti Mecenatúra-filmeket. Az igényes ismeretterjesztő alkotások mellett pedig ezen a héten a Stohl András főszereplésével készült Hőskeresők című tévéfilmet is a figyelmébe ajánljuk. A filmekhez kellemes kulturális élményt kívánunk mindannyiuknak!
A magyar tej
Duna World, január 26., hétfő, 17.45
Az EU-csatlakozás egyik nagy gazdasági vesztese a magyar tejágazat volt, annak ellenére, hogy a magyar tej köztudottan magasabb minőséget képvisel, mint az üzletek polcait elárasztó olcsó külföldi márkák. Kargity István dokumentumfilmje bemutatja a hazai tejágazat eddigi fejlődését, visszaesését, illetve szakemberek megszólaltatásával kitér a tejkvóta megszűnése utáni évekre is. A filmet a Médiatanács az Ember Judit-pályázat keretében támogatta.
Csendes gyarmatosítók
M2, január 27., kedd, 5.30
Duna TV, február 6., péntek, 15.00
Ahol az idegen fajok megmaradnak, a honos élővilág új kihívás előtt áll. A katicabogár nagyra nőtt fajtársaival küzd az élelemért, a folyami rákot halálos betegséget terjesztő vírussal fertőzik meg, a földben fészkelő darazsaknak menekülniük kell a több négyzetkilométer nagyságú idegen szuperkolónia elől. Mosonyi Szabolcs filmje bemutatja, hogy milyen károkat okozhatnak a külföldről idekerült inváziós állatfajok az őshonos faunában. A Mecenatúra-program Kollányi Ágoston-pályázatán támogatott alkotás rendezőjével készült interjúnkat ITT olvashatják.
Hőskeresők
M1, január 27., kedd, 23.05
A Stohl András főszereplésével készült film a rendszerváltás-korabeli Magyarországra kalauzol el, és megmutatja, milyen nehéz szembenézni a múlttal. A történet kiindulópontja, hogy az USA-ból Magyarországra, a képzeletbeli Kerepeshutára látogat egy olyan amerikai pilóta fia, aki még a II. világháborúban tűnt el. Az alkotásban játszott karakter Hollósi Frigyes utolsó filmszerepe. A filmet a Médiatanács a Magyar Média Mecenatúra program Fehér György-pályázatán támogatta. A rendezővel, Miklauzic Bencével készített interjúnkat ITT olvashatják.
Dinoszauruszok és vadászaik
M2, január 29., csütörtök, 4.45
A legtöbben az őslénykutatókat vadregényes tájakon, sivatagokban, dzsungelekben vadászó kalandoroknak képzelik. Ám látványos, izgalmas és fontos leletek hazánk területéről is előkerülnek. A bakonyi Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíciók hétköznapjai nem kevésbé bővelkednek izgalmakban, mint bármely másik, egzotikus tájon zajló társaik. A tikkasztóan meleg, felhagyott iharkúti bauxitbánya mélyéről előkerülő csontok a szemünk előtt elevenednek meg. A film a Médiatanács Kollányi Ágoston-pályázatán nyert támogatást. A rendezővel, Babinszki Edittel készített interjúnkat ITT olvashatják.
Budapest Underground
- rész: M2, január 30., péntek, 4.50
- rész: M2, január 31., szombat, 4.55
A film a főváros legrejtettebb zugaiba kalauzolja el a nézőket, a Budai-hegység páratlan képződményekkel büszkélkedő barlangjaitól a Várhegy kazamatáin keresztül a Kőbánya alatti elárasztott pince- és bányarendszerig. A kamera elkíséri a kutatóbúvárokat Európa legnagyobb termálvizes barlangjába, a Molnár János barlangba, hogy megérthessük, miként vált Budapest a fürdők városává, és benézünk a belváros alatti, máig lezárt bunkerbe is. A film a Médiatanács Kollányi Ágoston-pályázatának köszönhetően készülhetett el. A Természetfilm.hu stábjával készült interjúnkat ITT olvashatják.